• Motoryka mała i duża- co to właściwie znaczy ?

• W tym artykule dowiecie się Państwo jak wspierać rozwój motoryki dużej i małej. Zachęcam do krótkiej lektury.

Motoryka to ogólna sprawność ruchowa, która przekłada się na umiejętności wykonania zadań ruchowych.  Motoryka duża odnosi się do sprawność ruchowej całego ciała i to ona stanowi fundament motoryki małej, która odpowiada za precyzyjne ruchy dłonią, palcami i stopami.

W codziennym życiu na pewno obserwujecie takie aktywności fizyczne u swoich dzieci jak bieganie, skakanie, jazda na rowerze, pływanie, pokonywanie toru przeszkód, gry zespołowe. Na pozór bardzo proste czynności, jednak są one bardzo złożone, wymagające pracy i współpracy wielu obszarów. Przypomnijcie sobie Państwo kiedy Wasze dziecko rozpoczynało naukę jazdy na rowerze. Z pewnością nie nastąpiło to od razu po opanowaniu umiejętności chodzenia. Dlaczego? Właśnie dlatego, że do każdej czynności potrzebny jest odpowiedni czas, w którym organizm dziecka dojrzewa do podjęcia odpowiednich aktywności. Przed przystąpieniem do nauki jazdy na rowerze dziecko musi osiągnąć bazowe umiejętności takie jak chodzenie, jazda na rowerku biegowym, na którym trenuje rozpędzanie, podnoszenie nóg, hamowanie, równowagę, koordynację.  Są to umiejętności, które wymagają ruchów całego ciała lub znacznej jego części. Wszystko to co zostało opisane powyżej określa się mianem motoryki dużej.

Po opanowaniu dużych ruchów ciała mózg człowieka rozpoczyna bardziej dokładną precyzyjną pracę, którą w artykule została przedstawiona w postaci motoryki małej, czyli dokładnych ruchów palców i dłoni, a także stopy. Motoryka mała wymaga od dziecka skupienia i koncentracji, dlatego tak ważna jest wcześniej rozwinięta motoryka duża, która ze swojego obszaru wyodrębni precyzyjność i dokładność ruchów np. ręki. Motoryka mała to pisanie, malowanie, rysowanie,  kolorowanie, układanie klocków, puzzli, lepienie z plasteliny.

Zadaniem rodzica, nauczyciela jest już w okresie przedszkolnym wspierać dzieci w rozwoju umiejętności wpisanych w motorykę dużą oraz małą, tak aby dzieci w wieku szkolnym mogły odnosić powodzenie w wykonywaniu zadań szkolnych.